اقتصاد خرد

اقتصاد خرد به بررسی رفتار اقتصادی انسانها و بنگاههای اقتصادی می پردازد و در صدد است تا رفتار عقلایی اقتصادی در انسانها را شناسایی کند.

با توجه به محدودیت های موجود(مثل درآمد)، انسانها و شرکتهای اقتصادی مایلند که بیشترین استفاده ممکنه را از منابع خود ببرند. رفتار یک یا گروهی از انسانها در ارتباط با کالا یا کالاهای خاصی، به اقتصاد خرد مربوط می شود. توابع عرضه و تقاضا و نقطه تعادل، توابع توزیع و هزینه و نیز فایده یا سوداوری نیز در این بخش جای میگیرد. برخی از مفاهیم کلی و پایه در بحث اقتصاد خرد در ادامه تعریف می شود.

رفتار عقلایی(Rational Behavior)

به عملکرد اقتصادی افراد اطلاق می شود که در راستای افزایش ارضای نیاز های مادی و معنوی وی باشد. یکی از فرضیات علم اقتصاد "رفتار عقلایی" انسانهاست بدین معنی که کسی فعلی را برای عدم ارضای شخص خود انجام نمی دهد یعنی هر عملی که از انسان سر می زند در راستای بر آوردن حداکثر مطلوبیت(Utility) وی می باشد. در مارکتهای مختلف این فرضیه نقش مهمی را ایفا می کند.در حقیقت گزینش کالا ها و خدمات توسط مصرف کنندگان در راستای این رفتار می باشد. برای مثال(با توجه به راستای بحث ما یعنی بازار فارکس) عواملی که باعث کاهش یا افزایش نرخ یک ارز خاص می گردد، از دیدگاه اقتصاد خرد دارای رابطه ای مستقیم با منافع مادی تک تک افراد این مارکت است و بنابر این می توانیم با بررسی اینکه هر فرد حاضر در این مارکت چه نفعی از مثلا خرید کالای خاصی می برد، به شرایط ایده آل مارکت نزدیک شده و تصمیماتی اتخاذ کنیم.

کالا

کالا هر چیزیست که بتوان برای جلب نظر، تملک، استفاده یا مصرف به بازار عرضه کرد و قابلیت تامین یک خواسته یا نیاز را داشته باشد. بازاریابی، کالاهای فیزیکی، خدمات و حتی ایده‌ها، جزو کالا محسوب می‌شوند.

در اصطلاح علم اقتصاد، محصولات و مواد مختلفی که توسط تولید کننده به بازار عرضه شود و در برابر دریافت پول یکی از نیازهای انسان را تامین کند کالا نام دارد. مانند موارد زیر:

       کالاهای واسطه: کالاهایی که تولید کنندگان دیگری برای تولید کالاهای مختلف دیگر آنها را خریداری کنند و مورد استفاده قرار دهند.

       کالاهای تجملی :کالاهایی که جهت تامین نیازهی کم اهمیت تر بکار می رود.

عرضه

جریان کالا یا خدمات به بازار برای برآوردن تقاضا.

تقاضا(Demand)

تقاضا در علم اقتصاد ، چگونگی رفتار اقتصادی مصرف کنندگان را نشان می دهد. منحنی تقاضا نزولی است به این معنی که با افزایش قیمت ، مقدار تقاضا کاهش یافته و در مقابل با کاهش قیمت مقدار تقاضا افزایش میابد. به رابطه منفی فیمت و تقاضا ، "قانون تقاضا" می گویند.

تولید (production)

به معنی تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع موجود است. "فعالیت تولیدی" سلسله اقداماتی است که برای تبدیل منابع به کالا صورت می گیرد.

هزینه تولید (Cost)

مبالغی که تولید کنندگان برای تولید صرف می کنند. اگر هزینه از درامد بیشتر باشد زیان و اگر کمتر باشد به معنی سود است.

 

نقطه تعادل (Balance Point)

اصطلاحی است در اقتصاد به معنی نقطه ای که مصرف کنندگان قادر به خرید کالای مورد نظر باشند و تولید کنندگان نیز رغبت تولید داشته باشند. سطح قیمت تعادلی سطحی است که فاصله بین عرضه و تقاضا از بین رود. از دیدگاه اقتصاد خرد مفهوم نقطه تعادل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۷/۱۲/۲۱ساعت ۲۰ بعد از ظهر توسط باسط احمد (حافظی) |